פרשת 2005: המשפט והזיכוי

ב-18 בנובמבר 2003 הוצא צו מעצר נגד מייקל ג’קסון, המבוסס על האשמותיו של גאווין ארוויזו, נער בן 13 שטען כי ג'קסון התעלל בו מינית בין פברואר למרץ 2003. התיק הביא למשפט פלילי, שבו ג'קסון זוכה מכל הסעיפים בשנת 2005. בחלק זה של האתר תוכלו למצוא את ציר הזמן המתאר את בתחתית העמוד תמצאו מאמרים המפרטים האירועים והתהליכים שהובילו להאשמות נגד ג'קסון ובסופו של דבר לזיכוי.   

בחודש יוני  2000, גאווין ארוויזו, ילד בן 10 שחולה בסוג נדיר של סרטן, מבקש מהקומיקאי ג'יימי מסדה שיפגיש אותו עם מפורסמים, בהם גם מייקל ג'קסון. מסדה יוצר קשר עם אנשיו של ג'קסון, שנענה לבקשתו והתקשר אל ארוויזו. הם דיברו כחמש דקות וג'קסון הזמין את הילד ומשפחתו לבקר בנוורלנד. בזמן הטיפולים, השניים המשיכו לשמור על קשר טלפוני. כעבור חודשיים, המשפחה (גאווין, הוריו ושני אחיו) הגיעה לבקר בנוורלנד ופגשה את ג'קסון.

with-gavin3.jpg

מייקל ג'קסון וגאווין ארוויזו בנוורלנד, קיץ 2000

jackson-feat-1068x623 (1).jpg

ג'קסון וארוויזו. מתוך "לחיות עם מייקל ג'קסון" 

raid2003.jpg

במהלך הביקור הראשון, גאווין וסטאר מבקשים לישון בחדר השינה של ג'קסון. זה אותו הלילה אשר מרטין באשיר מדבר עליו בסרטו "לחיות עם מייקל ג'קסון", שגרם מהומה ציבורית גדולה סביב ג'קסון. זאת למרות שגם גאווין וגם ג'קסון הסבירו והבהירו שבזמן שהאחים ישנו על המיטה, ג'קסון ישן על הרצפה. מה שלא הוזכר בסרט, זוהי העובדה שלא רק שגאווין וסטאר לא ישנו יחד עם ג'קסון באותה מיטה, ג'קסון גם התעקש שעוזרו האישי, פרנק קאסיו, יישן בחדר גם הוא. לדבריו של קאסיו, שני ילדיו של ג'קסון, גם ישנו איתם על המיטה באותה הלילה.

הסערה התקשורתית סביב "לחיות עם מייקל ג'קסון" לא תואמת להאשמות של משפחת ארוויזו, שהגיעו זמן מה לאחר מכן. גם כאשר האשימו את ג'קסון, בני משפחת ארוויזו לא טענו שההטרדה המינית כביכול קרתה באותו הלילה שעליו דיברו בטלוויזיה. באשיר, שראיין את ג'קסון וליווה אותו במשך חודשים, ניצל את שיקול הדעת הלוקה של ג'קסון בכל הנוגע ליחסי ציבור, ומציג את היחסים בין ג'קסון לבין גאווין בצורה מטעה, שקרית ומניפולטיבית – עובדה שאפילו גאווין עצמו הודה בה בעדותו בשנת 2005.

 

עם סיום הצילומים, משפחת ארוויזו נשארה בנוורלנד ללילה אחד, אך ג'קסון עצמו עזב מיד אחר כך ומאז לא יצר קשר עם גאווין או המשפחה. הם ממשיכים לבקר בנוורלנד מספר פעמים בהיעדרו של ג'קסון. 

 לאחר שידור הסרט בפברואר 2003, אנשיו של ג'קסון מתכננים לערוך מסיבת עיתונאים במיאמי הכוללת את משפחת ארוויזו כדי למזער את הנזק שנעשה לג'קסון. בסופו של דבר, מסיבת העיתונאים מתבטלת, אך משפחת ארוויזו נוסעים למיאמי עם השחקן כריס טאקר, במטרה להשתתף במסיבת העיתונאים ולהביע תמיכה בג'קסון. ג'קסון וארוויזו חוזרים לנוורלנד ב-7-8 בפברואר. המשפחה נשארת שם לסירוגין עד ה-12 במרץ.

על פי ציר הזמן והסיפור המקורי של משפחת ארוויזו, בין התאריכים האלה המשפחה הוחזקה בשבי באחוזת נוורלנד. עם זאת, על פי ראיות ועדויות עולה כי במהלך "השבי" לכאורה, משפחת ארוויזו הלכו לקניות מספר פעמים, בקרו עורכי דין, דברו עם שירותי הרווחה (בעקבות סרטו של באשיר) ואפילו הגיעו לבית המשפט כחלק מתביעת משמורת בין ג'נט ודיויד ארוויזו. במהלך כל התקופה הם מעולם לא דיווחו לרשויות כי הם נחטפו והוחזקו בנוורלנד בניגוד לרצונם. לאחר הופעת הראיות שהוכיחו כי טענה זו היא שקרית ומופרכת לחלוטין, ציר הזמן השתנה. 

בסוף חודש מרץ של שנת 2003 משפחת ארוויזו משנה את הכיוון ומתחילה מאבק כספי מול אנשיו של ג'קסון - ג'נט ארוויזו דרשה שג'קסון ישלם את החשבונות שלהם על אחסון החפצים של המשפחה. באותו שלב הם עדיין לא טענו שגאווין הוטרד מינית. חודשיים לאחר מכן הם יצרו קשר עם לארי פלדמן, אותו פרקליט אזרחי שניהל את ההסדר של משפחת צ'נדלר בשנת 1993. ביוני 2003, פלדמן מפנה אותם לפסיכולוג שנפגש עם ג'ורדן צ'נדלר עשר שנים לפני כן. כל זאת קורה מבלי שגאווין יעלה טענות על הטרדה מינית על ידי ג'קסון. באמצע חודש יוני, פלדמן מדווח על הטענות של גאווין למשרד התובע המחוזי של סנטה ברברה. 

נובמבר 2003, פשיטה של 70 שוטרים על אחוזת נוורלנד.

מאותו הרגע המשטרה פותחת בחקירה ומתשאלת את גאווין, סטאר, דוולין וג'נט ארוויזו מספר פעמים. נמצא כי הראיונות של המשפחה סותרים זה את זה, כמו גם סותרים גרסאות מאוחרות יותר של ההאשמות של משפחת ארוויזו. ב-18 נובמבר 2003 מונפק צו מעצר נגד מייקל ג'קסון. ג'קסון, ששהה בלאס וגאס באותם ימים, חזר לקליפורניה והסגיר את עצמו למשטרה. באותו יום, בהיעדרו של ג'קסון, 70 שוטרים וקצינים פושטים על אחוזות נוורלנד. המשפט של ג'קסון נפתח ב-8 בפברואר, 2005. התביעה העלתה ארבעה עשר אישומים בסך הכל: אישום על קונספירציה, ארבעה אישומים על מעשה מגונה בילד (שתי טענות על ידי המאשים ושתיים נוספות על פי עדויות של אחיו), ארבעה אישומים של שימוש באלכוהול על מנת לבצע פשע, ארבעה אישומים על עבירות קטנות של אספקת אלכוהול למאשים ללא כוונה לפגוע.

Michael-Jackson-the-Victim-The-Untold-Tr

21 בנובמבר 2003, ג'קסון מסגיר את עצמו למשטרה ונאזק מאחורי הגב.

כעבור ארבעה חודשים אינטנסיביים, עשרות עדויות וראיות,  חבר המושבעים ובית המשפט זיכה את ג'קסון מכל אשמה.

gettyimages-53062627-640x501.jpg

13 ביוני 2005, ג'קסון ביציאה מבית המשפט, דקות ספורות לאחר הזיכוי

ראש בריא למיטה חולה: כך נוצר הקשר בין מייקל ג'קסון למשפחת ארוויזו 

בקיץ של שנת 2000 מייקל ג'קסון נענה לבקשה לעזור לילד חולה בשם גאווין ארוויזו שקיווה לפגוש את הזמר שהעריץ. לא עבר זמן רב לפני שמשפחת ארוויזו התגלתה כצרה צרורה ומקורביו של ג'קסון אף הזהירו אותו מפניה. ג'קסון הבין שהוא צריך לתפוס מרחק - אבל זה כבר היה מאוחר מדי: הוא שוב מצא את עצמו באמצע פרשה שסילפה את הקשר שלו עם ילדים וגררה אותו למשפט מתיש וסנסציוני.

לתחקיר המלא>>>

Jackson and Arvizo.jpg

אחת התקופות המחפירות בהיסטוריה של העיתונות

"שנים-עשר מושבעים זיכו פה אחד את מייקל ג'קסון על סעיפים שונים של התעללות מינית בילדים, קשירת קשר לפשע ומתן אלכוהול לקטין. קשה לדעת כיצד המשפט של מייקל ג'קסון ייזכר במהלך ההיסטוריה. אולי כדוגמה חיה לאובססיה של המערב עם סלבריטאים. אולי בתור ציד מכשפות של המאה ה-21. אני סבור שזה הולך להיזכר בתור אחת התקופות המחפירות ביותר בהיסטוריה של העיתונות".

מאת צ'ארלס ת'ומסון (כפי שפורסם בהפינגטון פוסט, יוני 2010)

למאמר המלא>>>

media-cruelty.jpg

"מייקל ג'קסון: הקונספירציה"

ספרה של אפרודיטה ג'ונס

AJ+B.jpg

מסמכי חקירות ה-FBI

על מייקל ג'קסון

ב-22 בדצמבר, 2009, חצי שנה לאחר מותו של מייקל ג'קסון, הבולשת הפדרלית של ארה"ב (ה-FBI) שחררה לציבור הרחב מאות מסמכים הנוגעים לכוכב, לפי חוק חופש המידע האמריקאי. הבולשת האמריקאית ערכה "מספר חקירות" לגבי ג'קסון. החקירות עסקו בין היתר בטענות בגין הטרדה מינית, באיומים על חייו וניסיונות סחיטה נגד ג'קסון. ה-FBI לקחו חלק פעיל בחקירות בנושא ג'קסון וסייעו לרשויות החוק המקומיות בבירור ההאשמות בין השנים 1993-2005. תוצאות החקירות האלה העלו כי לא קיימות הוכחות להתנהגות בלתי חוקית מצדו של ג'קסון. תחקיר זה סוקר למעלה משלוש-מאות קבצי ה-FBI ומסביר את משמעותם.

לתחקיר המלא>>>

מייקל ג'קסון בבית המשפט.jpg