פרשת 2005: המשפט והזיכוי

ב-18 בנובמבר 2003 הוצא צו מעצר נגד מייקל ג’קסון, המבוסס על האשמותיו של גאווין ארוויזו, נער בן 13 שטען כי ג'קסון התעלל בו מינית בין פברואר למרץ 2003. התיק הביא למשפט פלילי, שבו ג'קסון זוכה מכל הסעיפים בשנת 2005. בחלק זה של האתר תוכלו למצוא את ציר הזמן המתאר את האירועים העיקריים שהתרחשו בין השנים 2000-2005 – מהיום בו ג'קסון הכיר את מי שלימים האשים אותו בהטרדה ועד ליום בו ג'קסון זוכה בבית המשפט. בתחתית העמוד תמצאו מאמרים המפרטים האירועים והתהליכים שהובילו להאשמות נגד ג'קסון ובסופו של דבר לזיכוי.   

יוני 2000 – גאווין ארוויזו, אז בן 10, חולה בסוג נדיר של סרטן. רופאיו מסירים לו את אחת הכליות והטחול ומתחילים טיפולי כימותרפיה. בזמן שהותו בבית החולים, גאווין מבקש מהקומיקאי ג'יימי מסדה (מנהל מועדון הקומדיה Laugh Factory שבו גאווין השתתף לפני שחלה), שביקר אותו לעיתים קרובות, שיעזור לו לפגוש סלבריטאים – בהם גם מייקל ג'קסון. מסדה העיד בבית המשפט ב-2005 שהוא לא הכיר אישית את מייקל ג'קסון, אך הצליח ליצור קשר עם אנשיו ולספר לו על הבקשה של גאווין. ג'קסון התקשר לנער בבית החולים והם דיברו כחמש דקות, ע"פ עדותו של גאווין. במהלך השיחה ג'קסון הזמין את גאווין ומשפחתו לנוורלנד. גאווין העיד ב-2005 שג'קסון התקשר אליו כ-20 פעמים נוספות במהלך הטיפולים במחלה, לפעמים כשהיה בבית החולים, ולפעמים כשהיה אצל סבתו, שם התגורר בזמן הטיפולים.  

 

אוגוסט-ספטמבר 2000 – משפחת ארוויזו פוגשת את מייקל ג'קסון לראשונה, במהלך סבב הכימותרפיה הראשון של גאווין. באותו זמן המשפחה כללה את גאווין, אחותו הבכורה דוולין, אחיו הצעיר סטאר, האם ג'נט ארוויזו והאב דוד ארוויזו.

 

במהלך הביקור הראשון, גאווין וסטאר מבקשים לישון בחדר השינה של ג'קסון. זה אותו הלילה שמרטין באשיר מדבר עליו בסרט "לחיות עם מייקל ג'קסון" שגרם מהומה ציבורית גדולה, למרות שגם גאווין וגם ג'קסון הסבירו והבהירו שבזמן שהילדים ישנו על המיטה, ג'קסון ישן על הרצפה. מה שלא הוזכר בסרט, זוהי העובדה שלא רק שגאווין וסטאר לא ישנו יחד עם ג'קסון באותה מיטה, ג'קסון גם התעקש שעוזרו האישי, פרנק קאסיו, יישן בחדר גם הוא. בני משפחת ארוויזו לא טוענים שההטרדה המינית כביכול קרתה באותו הלילה. למידע המורחב על אותו הלילה ועל המפגש בין ג'קסון ומשפחת ארוויזו, קראו את הפרק "משפחת ארוויזו: רקע על המשפחה והקשר עם מייקל ג'קסון"

 

מאי 2001 - אביו ואמו של גאווין, דיויד וג'נט ארוויזו, נפרדים – לכאורה משום שדיויד התעלל פיזית בג'נט ובילדים, לפי עדותה של ג'נט ארוויזו בשנת 2005.

מייקל ג'קסון וגאווין ארוויזו בנוורלנד, קיץ 2000

קיץ 2001 ­– המחשב הנייד והרכב המסחרי שג'קסון נתן למשפחת ארוויזו במתנה כשנה לפני כן, מתקלקלים. המשפחה שולחת את שניהם בחזרה לג'קסון כדי שידאג לתקן אותם. לדברי המשפחה, הם מעולם לא קיבלו את המתנות בחזרה.  

 

24 בספטמבר 2001 – משפחת ארוויזו מגיעה להסדר מחוץ לבית המשפט עם חנות הכלבו האמריקאית J.C Penney, במסגרת תביעה של המשפחה נגד החנות, בה הם טענו כי בשנת 1998 המאבטחים בחנות הכו את ג'נט, דיויד, גאווין וסטאר ארוויזו במגרש החנייה, ולאחר מכן התעללו בג'נט ארוויזו מינית. המאבטחים עקבו אחרי המשפחה עד למגרש החנייה, משום שגאווין נתפס בגניבה של שתי חולצות ומכנסי בית ספר. ארוויזו הצליחו להפוך את התקרית הזאת לתביעה על תקיפה פיזית ומינית נגד המאבטחים. בשנת 2005, במשפט של מייקל ג'קסון, הוצגו ראיות ועדויות לכך שהמשפחה שיקרה תחת שבועה בתצהירים בתביעה.

 

אביב 2002 – משפחת ארוויזו מבלה מספר ימים בנוורלנד עם השחקן והקומקאי כריס טאקר, כדי לחגוג את יום הולדתו של בנו הפעוט של טאקר. ג'קסון לא נכח בנוורלנד.

 

ספטמבר 2002 – העיתונאי ומנחה הטלוויזיה הבריטי מרטין באשיר עובד על סרט על מייקל ג'קסון – "לחיות עם מייקל ג'קסון". במהלך יצירת הסרט, באשיר הציע לג'קסון להראות לציבור כיצד עזר לילדים עם מחלות חמורות. כאחת האפשרויות ג'קסון מזמין את בני משפחת ארוויזו לנוורלנד והם מופיעים בסרט התיעודי (גאווין, סטאר ודוולין). באשיר מנצל את שיקול הדעת הלוקה של ג'קסון בכל הנוגע ליחסי ציבור, ומציג את היחסים בין ג'קסון לבין גאווין בצורה מטעה, שקרית ומניפולטיבית – עובדה שאפילו גאווין עצמו הודה בה בעדותו בשנת 2005. לאחר צילום הסצנה, משפחת ארוויזו נשארה בנוורלנד ללילה אחד, אך ג'קסון עצמו עזב מיד אחרי הצילומים ולא יצר קשר עם גאווין או המשפחה. לפרטים נוספים קראו את הסיפור שמרטין באשיר השמיט מ"לחיות עם מייקל ג'קסון".

 

3-6 בפברואר, 2003 – סרטו של מרטין באשיר "לחיות עם מייקל ג'קסון" משודר ברחבי העולם – תחילה בבריטניה ולאחר מכן בארה"ב (בריטניה – 3 בפברואר, ארה"ב – 6 בפברואר, ישראל – 13 בפברואר).

ג'קסון וארוויזו. מתוך "לחיות עם מייקל ג'קסון" 

5-6 בפברואר 2003 – בניסיון להיאבק בפרסום העוין שנבע מסרטו של מרטין באשיר, אנשיו של ג'קסון מתכננים לערוך מסיבת עיתונאים במיאמי הכוללת את משפחת ארוויזו. בסופו של דבר, מסיבת העיתונאים מתבטלת, אך משפחת ארוויזו נוסעים למיאמי עם השחקן כריס טאקר, במטרה להשתתף במסיבת העיתונאים ולהביע תמיכה בג'קסון. ג'קסון וארוויזו חוזרים לנוורלנד ב-7-8 בפברואר. המשפחה נשארת שם לסירוגין עד ה-12 במרץ. למידע נוסף על התקופה שלאחר שידור הסרט, קראו את הפרק הימים שאחרי "לחיות עם מייקל ג'קסון.

7 בפברואר – 12 במרץ, 2003 – על פי ציר הזמן והסיפור המקורי של משפחת ארוויזו, בין התאריכים האלה המשפחה הוחזקה בשבי באחוזת נוורלנד. עם זאת, על פי ראיות ועדויות עולה כי במהלך "השבי" לכאורה, משפחת ארוויזו הלכו לקניות מספר פעמים, בקרו עורכי דין, דברו עם שירותי הרווחה (בעקבות סרטו של באשיר) ואפילו הגיעו לבית המשפט כחלק מתביעת משמורת בין ג'נט ודיויד ארוויזו. במהלך כל התקופה הם מעולם לא דיווחו לרשויות כי הם נחטפו והוחזקו בנוורלנד בניגוד לרצונם.

 

תחילה טענה המשפחה כי גאווין הוטרד על ידי ג'קסון לראשונה מיד עם שובם ממיאמי ב-7 בפברואר 2003. עם זאת, לאחר הופעת הראיות שהוכיחו כי טענה זו היא שקרית ומופרכת לחלוטין, ציר הזמן השתנה - ובגרסה החדשה של הסיפור, המשפחה טענה שההטרדה לכאורה החלה רק לאחר ה-20 בפברואר. זה לא היה רק תיקון קטן, אלא שינוי משמעותי בין הנרטיב הראשוני של ההאשמות, לבין השני. לפרטים קראו את הפרק זמן בסימן שאלה: למה משפחת ארוויזו מסרה שתי עדויות סותרות לגבי ציר הזמן?

 

24 במרץ 2003 – ג'נט ארוויזו שוכרת באופן רישמי את עו"ד וויליאם דיקרמן. דיקרמן מתחיל לכתוב מכתבים לפרקליט של ג'קסון דאז, מארק גראגוס, ובהם הוא דורש ותובע ממנו להחזיר את הרהיטים, הבגדים, המסמכים ופריטים נוספים אחרים שהוכנסו לחדר אחסון אחרי שארוויזו עזבו את דירתם בלוס אנג'לס ב-1-2 במרץ, 2003. בין עורכי הדין היתה התכתבות ארוכה בנוגע לאופן שבו המשפחה תקבל את החפצים ומי אמור לשלם את החשבון על האחסון. במכתביו טען דיקרמן שאנשים של ג'קסון עקבו אחרי משפחת ארוויזו והטרידו אותם לאחר שהמשפחה עזבה את נוורלנד. עם זאת, באף חלק במכתביו לא הוזכרה ולו טענה אחת על הטרדה של ילדים, על החזקת המשפחה בשבי או טענה על אספקת אלכוהול לקטין (כפי שטענו בשלב מאוחר יותר).

 

מאי 2003 - ויליאם דיקרמן מפנה את משפחת ארוויזו לעורך דין אזרחי אחר, לארי פלדמן, אותו פרקליט אזרחי שניהל את ההסדר של משפחת צ'נדלר בשנת 1993. על פי משפחת ארוויזו, בשלב זה גאווין עדיין לא גילה לאיש שעבר התעללות על ידי ג'קסון, וזה כולל את אמו, ג'נט ארוויזו, או את עורך הדין דיקרמן, ולכן לא היו טענות כאלה באותו זמן. פלדמן ודיקרמן חותמים על הסכם שכר משותף.

 

יוני  2003 – לארי פלדמן שולח את גאווין לפסיכולוג ד"ר סטנלי כץ. כמו פלדמן, גם כץ היה מעורב בפרשה עם משפחת צ'נדלר בשנת 1993 – הוא היה הפסיכולוג שנפגש עם ג'ורדן צ'נדלר ונתן את הערכתו המקצועית בנוגע להטרדה מינית שכיביכול עבר. כץ היה מעורב גם בתיק מקמרטין, שנחשב בעייתי ושנוי במחלוקת. כל זאת קורה עוד לפני שגאווין מעלה לראשונה טענות על הטרדה מינית על ידי ג'קסון. על פי עדותו של לארי פלדמן בשנת 2005, הוא זה שגילה את ממצאיו של כץ לאמו של גאווין, ג'נט ארוויזו. זה סותר את שלוש הגרסאות האחרות של הסיפור, על איך נודע לג'נט ארוויזו על ההתעללות שבנה כביכול עבר.

 

13 ביוני 2003 – לארי פלדמן מדווח על הטענות של גאווין למשרד התובע המחוזי של סנטה ברברה.

 

יולי-ספטמבר 2003 – חוקרים של המשטרה עורכים מספר ראיונות עם גאווין, סטאר, דוולין וג'נט ארוויזו. נמצא כי הראיונות של המשפחה סותרים זה את זה, כמו גם סותרים גרסאות מאוחרות יותר של ההאשמות של משפחת ארוויזו.

21 בנובמבר 2003, ג'קסון מסגיר את עצמו למשטרה ונאזק מאחורי הגב.

18 בנובמבר 2003 – מונפק צו מעצר נגד מייקל ג'קסון על פי טענותיו של גאווין ארוויזו. ג'קסון באותו זמן שוהה בלאס וגאס (בצילומים של הקליפ "One More Chance" שנגנז עד לאחר מותו של ג'קסון), אבל בעקבות החדשות על מעצרו הוא חוזר לקליפורניה ומסגיר את עצמו. הוא שוחרר בערבות של 3 מיליון דולר. באותו יום, בהיעדרו של ג'קסון, 70 שוטרים וקצינים פושטים על אחוזת נוורלנד.

 

מרץ – אפריל 2004 – חבר מושבעים שומע את צד התביעה בתיק (ללא נוכחות ההגנה וללא בדיקת העדים של התביעה) ומחליט שג'קסון יועמד לדין ב-21 באפריל 2004. התביעה העלתה ארבעה עשר אישומים בסך הכל: אישום על קונספירציה, ארבעה אישומים על מעשה מגונה בילד (שתי טענות על ידי המאשים ושתיים נוספות על פי עדויות של אחיו), ארבעה אישומים של שימוש באלכוהול על מנת לבצע פשע, ארבעה אישומים על עבירות קטנות של אספקת אלכוהול למאשים ללא כוונה לפגוע.

 

8 בפברואר – 3 ביוני 2004 – המשפט הפלילי של ג'קסון.

21 בנובמבר 2003, פשיטה של 70 שוטרים על אחוזת נוורלנד.

13 ביוני 2005 - חבר המושבעים מזכה את מייקל ג'קסון פה אחד על כל ארבעה עשר האישומים. 

13 ביוני 2005, ג'קסון ביציאה מבית המשפט, דקות ספורות לאחר הזיכוי

MJISRL18_OPACITY.png

With Michael Jackson Israel

  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • Instagram Social Icon

© 2019 by MJstory. Created with Wix.com